DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KiCAD a vše o návrhu a zhotovení plošných spojů

Úvod

 

Stránky založeny 19. listopadu 2011

Budu se na těchto stránkách věnovat popisu GNU návrhového programu pro zhotovení plošného spoje ze schéma zapojení -     KiCAD.

Dnes sice na internetu existuje dost jeho různých popisů a tutoriálů, dokonce i v češtině, ale jsou vesměs celkem povrchní a detaily kolem KiCADu  - toho co vás na něm třebas hodně zajímá se nezabývají. Odpovědi na ně většinou nedostanete ani v F1 Help, který je celkem dost obšírný - leč zase v jakési francouzské angličtině či francouzštině.

Pokud KiCAD někdo používáte a něco cenného - detailního o něm víte, co jsem zde "nevypíchnul" napište mi to sem do vzkazů. Tyto vaše poznatky zde zveřejním a stránky pak mohou být ledaskomu dalšímu užitečné a celý KiCAD se tak bude posunovat kupředu.

KiCAD je  produktem francouzských autorů a jeho existenci jsem na internetu vystopoval zhruba od roku 2006.

Dnes KiCAD u nás v Čechách vnímám zatím spíš jen jako takovou Popelku, na poli drahých komerčních návrhových programů CAD - elektro, ale vzhledem k jeho možnostem to docela určitě není pravda !

Málo kdo totiž u nás o jeho existenci vůbec ví !

Všichni mají v této souvislosti v povědomí nejvíc jen Eagle!

KiCAD je přitom lepší než na první pohled vypadá. Rejdím v něm už asi tak 3 roky a neustále se o tom přesvědčuju. Zaujal mě stejně tak, jako celý Linux, GNU a programátorská oblast kolem nich. ( Konkrétně používám Ubuntu 12.04. s konzervativním prostředím Gnome Classic ). KiCAD má hodně společného s programy WinDraft a WinBoard od americké firmy IVEX.

KiCAD existuje jak pro platformu Linux (Ubuntu), tak i pro platformu MS Windows. Data jsou přitom kompatibilní.

Pro amatéra - hobbystu, chcete - li bastlíře, je důležité, že celý KiCAD je zcela free, bez limitů funkčnosti, volně stažitelný, dále podporovaný - rozvíjený jeho autory - fandy v oboru, v duchu průpovídky, že na svém se pracuje s láskou a hodiny se nepočítají. Líbí se mi zejména jeho větší možnosti než má Eagle a jeho intuivita - logičnost ovládání programu.

To platí jak pro platformu Linux, tak i pro platformu MS Windows. KiCAD podporuje věci, o kterých si např. placený, ( i když u nás v ČR nejlevnější ) Eagle, bude muset asi ještě dlouho nechat jenom zdát.

Mezi jeho hlavní přednosti patří to, že se schematickým značkám mohou přiřadit  libovolná pouzdra součástek  a to, že ještě i na konečném návrhu desky, můžete rychle a snadno změnit věci, které by u Eagle sice šly také, ale nesmírně by  zdržovaly, protože by jste se kvůli nim museli zpětně "hrabat" do knihoven a zde v KiCADu jsou dílem vysloveně jenom několika málo kliků myši. Knihovní prvek však zůstane tak jak je - úpravami nedotčený.

Kdo jste v Eagle nějaký čas pracoval, tak nejspíš víte o čem mluvím!

( Nedej Bože aby jste v Eagle na poslední chvíli zjistili, že nějakou součástku musíte dát ve finále docela jinou, nebo že její pady musí mít jiné rozložení, nebo rozměry. Většinou se tak stává právě ve finále návrhu, kdy to nejmíň potřebujete! )

( Je ale nutno poznamenat, že se od sebe obě dvě varianty KiCADu, pro platformu MS Windows a  pro platformu Linux, mírně odlišují, ( a zrovna tak jednotlivé vývojové verze - vydání  KiCADu ), důležité však je, že pořízená data jsou kompatibilní - Linux/Windows, což může být někdy docela výhodné! )

Je potřeba mít na paměti že tu popisuju ne zcela ty nej - nejposlednější verze !!!

( Vím též o verzi Light Eagle, která je sice také volně stažitelná a plně funkční, avšak je omezená na maximální rozměr desky 80 x 100 mm. S tím se však málo kdy vystačí. KiCAD nabízí daleko víc a naučit se ho není vůbec ztrátou času!).

Také pochopitelně vím i o ostatních dalších podobných.. Protel, OrCAD, FLY CAD, PCB123, LSD, WinDraft a WinBoard, Racal Redac, Ferda mravenec, Formica, LSD, Sprint Layout a dalších a dalších...

Hodlám tu popisovat ale i vše ostatní, co se bezprostředně týká problematiky okolo návrhu a technik zhotovení plošných spojů, ať amatérských pro HOBBYamatérské konstrukce, či profesionálních, pro hromadnou výrobu, u výrobce plošných spojů pro firmy vyrábějící jakoukoliv elektroniku.