DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KiCAD a vše o návrhu a zhotovení plošných spojů

Vychytávky programu Gerb View

Gerb View    Co k němu poznamenat ?

Gerb View je "jenom" prohlížeč výsledných dat formátu  Gerber 274X .
Formát dat, která jsou i výstupem z KiCADu a v dnešní době tento formát představuje jakýsi standard pro výrobce plošných spojů. Jejich výrobní zařízení jsou s ním totiž kompatibilní a výrobcům plošných spojů tento formát nepůsobí ve výrobě žádné potíže. ( Mají ho nejraději ! )
 
Eagle nic takového interního nemá, tam si musíte opatřit nějaký jiný externí prohlížeč formátu Gerber 274X
pokud ho potřebujete. V KiCADu je jeho interní součástí.
 
Gerb View si do sebe natáhne data Gerber, Excellon a další a umožní uživateli jejich finální - vzájemné prohlížení - kontrolu, před zadáním do výroby. Jednotlivé vrstvy jdou totiž skládat na sebe a vzájemně porovnávat, jako skutečné celuloidové filmy při výrobě PCB.
 
Gerb View použije nejspíš asi jenom ten, kdo desky zadává do průmyslové - hromadné výroby, k posledním kontrolám před předáním onoho kompletního návrhu - projektu desky, výrobci ).

Nevěřte výrobcům plošných spojů. Myslíte - si, že vám dodají 100% kvalitní výrobek ?
 
I profesionální výrobci dokážou udělat nekvalitní desky: Stačí, aby člověk který pracuje na lince na výrobě prokovů nedodržel nějaký čas, nebo měla prokovovací lázeň jinou než předepsanou teplotu, nebo byla chemicky vyčerpaná!
  Průšvih je ale v tom, že na tomto polotovaru, je závislá vaše pověst, jakožto výrobce elektronických zařízení ! 
 
Onehdá, před koncem roku nám ve firmě přestaly chodit a nebo nahodile zlobily desky, které byly předtím v minulé várce naprosto spolehlivé. Stroj jimi osazený měl být do týdne expedovaný zákazníkovi. Důkladným několikahodinovým bádáním jsem zjistil, že výrobce PCB - dodavatel plošných spojů vyrobil nekvalitní desky a dodal je firmě k osazování, která se však jejich kvalitou vůbec nezabývala. Na jedné desce velikosti asi 70 x 70 mm jsem našel až 5 nespolehlivých nebo zcela nevodivých propojů - vias.Na vyhození... No co vám mám povídat! Před vánoci celkem hrůza...
 
Teď si představte, že by takové desky použil výrobce počítačových motherboardů, kterých se na lince osadí ne 30 ale 3000 ks. Asi by zkrachoval! Od té doby byly pak tlaky na to, udělat v naší firmě ke každé desce i tester desek PCB a ten dodat firmě která desky pro nás osazovala, aby je před osazením testerem zkontrolovala!
Problém je třebas v tom, že se mikroskopická chyba může projevit až při změně okolní teploty či po průhybu desky!
 
Třebas na jiné naší, celkem složité sběrnicové desce s 10 konektory o 48 pinech byly desítky snad stovky  prokovů.  Desku mírně prohnete v nějakém směru a už je třebas ledasco zcela jinak !!!
Tak pozor na výrobce PCB.
 
Nejmenovaný výrobce se ale schovával za argument, že prý může desky nechat testovat i externě, ale ať prý počítáme s tím, že jejich cena se o dost zvedne, neboť testování PCB je kapitola časově náročná. ( Jinými slovy, firma si obhajovala jakési "právo" vyrábět příležitostně aušus, i když se oháněla na všechny strany normou ISO 9000 a 9001).
 
Největší problém je ale v tom, že špatně udělané prokovy - vias, mohou reagovat nejenom na prohyb desky v určitém směru, ale reagují třebas i na mikroskopické prohyby - pnutí a následné posuvy materiálu v desce vlivem okolní teploty, čímž vznikají naprosto nahodilé a nevyspytatelné nefunkčnosti desek a odhalení takovéhoto zdroje závady je skoro nemožné. Lépe tuto desku celou vyhodit !
 
 Také vlásenkové přerušení vodivých cest, které jsou viditelné až pod mikroskopem dokážou podobné věci !